Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, ...
сите 4 | | | веќе видена

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што беше објавено на ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопскиот кафе-бар и ресторан „Ревија“ објави хуман оглас, за вработување на лица со Даунов синдром и попреченост. “ Трудот, желбата и волјата за работа не ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојат неполни триесет години и малку по малку, станаа бренд за пецива и за слатки. Нема кој не пробал бурек, пита, пастрмајлија, принцес крофна или еден од ...
| | веќе видена

За својот актуелен албум, „Мајчин јазик“ кој лани го издаде „Кроација рекордс“ вели дека е интимна приказна со која ѝ се обраќа директно на увце на својата ...
| | веќе видена

Младиот автор Марио Савовски годинава ја издаде интерактивната книга „Урбанон“, која претставува прв проект од овој вид во Македонија. Се работи за „Alternate ...
| | веќе видена

Кога прочитав дека писателката Лидија Димковска ја добила европската награда “Европско културно наследство”за нејзиниот расказ “Кога заминав од Карл ...
| | веќе видена

Неодамна беше спроведена акција за собирање средства за онколошкото оделение во Детската клиника во Скопје…Хуманитарната акција беше спроведена при храмот ...
| | веќе видена

Од денеска до петок, 09.11.2018. во спортскиот центар Јане Сандански во Скопје се одржува Европско првенство во Street Dance Show 2018 и Светски Купови во ...
сите 9 | | | веќе видена

next