Германската фармацевтска компанија „Гересхајмер“ денеска објави дека ќе инвестира 126 милиони евра во нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2, што е рекордна инвестиција ...
сите 14 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе одржи подготвителната седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија ...
сите 10 | | | веќе видена

Пелетите кога се појавија, можеа да се најдат по 200 денари за вреќа од 15 килограми, лани во екот на сезоната, толкава вреќа чинеше 290 денари, а сега веќе ...
сите 22 | | | веќе видена

Продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и на државен празник. Собранието го изгласа Законот за трговија, каде ...
| | веќе видена

За 25% поуспешни се компаниите во кои на раководните и одлучувачките позиции се жени, велат домашни менаџерки и посочуваат дека немањето родова еднаквост во ...
сите 3 | | | веќе видена

Младата Александра е студентка на Институтот за безбедност, одбрана и мир на Филозофски факултет во Скопје. Но објаснува дела факултетот кој што го избрала ...
| | веќе видена

Изутринава бевме пријатно изненадени кога во инбоксот ни пристигна ПР соопштение со наслов: “ South Side Cocktail Bar – првиот крипто бар во Македонија “. ...
| | веќе видена

Компанијата Фабрика Карпош ќе купува градежно земјиште вредно 772 илјади евра. Оваа одлука ја донело Собранието на акционери на компанијата. „Се донесува ...
сите 3 | | | веќе видена

Животот се тркала и тоа е реалноста. Македонскиот пазар на нафтени деривати лани конзумирал дизел, бензин, метан, керозин, мазут и ТНГ вредни повеќе од ...
сите 2 | | | веќе видена

Силк Роуд Банка АД Скопје го лансираше на пазарот EASYпотрошувачкиот кредитсо фиксна каматна стапка за целиот период на отплата, наменет за одредена таргет ...
сите 16 | | | веќе видена

Колку е можен процесот „фаќање јаглерод диоксид“ и дали вака може да се забават климатските промени? Дали е тоа начинот да се влијае врз намалување на ...
| | веќе видена

Вкупниот јавен долг годинава ќе надмине 65 проценти, покажуваат проекциите направени во Стратегијата за управување со јавниот долг на Македонија за 2023 - 2025 ...
сите 7 | | | веќе видена

На прагот на летото, како што растат температурите надвор, се повеќе граѓани почнаа да го планираат својот одмор. Но освен жешко време, годинава жешки се и ...
сите 2 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Капитал Банка АД Скопје има потреба од ангажирање на лице за позицијата – Овластено лице за спречување на перење пари и финансирање ...
сите 3 | | | веќе видена

next