Македонските актерки Сара Климоска и Сара Сандева викендов зачекорија на црвениот тепих на филмскиот фестивал во Сараево, каде беа номинирани за наградата ...
| | прочитана: 354 | веќе видена

За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен ...
| | веќе видена

Актерите од Македонски народен театар, Скопје вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ во рамки на 62-то „Охридско лето“ ја изведоа театарската ...
сите 9 | | | веќе видена

Нема животна мудрост што не сме ја научиле во скутот на баба и дедо. Секоја поговорка, убав збор и приказна првпат сме ги чуле од нив. Факултети.мк преку ...
сите 7 | | | веќе видена

 Скопје е подготвено за отворањето на H&M – огромни редици од луѓе кои чекаа да бидат први кои ќе влезат во продавницата и конечно да уживаат во шопингот. ...
сите 9 | | | веќе видена

Мирјана Јосифоска е првата македонска модна дизајнерка која создаде сопствен бренд кој го сочинуваат уникатно и рачно создадени шапки, со употреба на ...
| | веќе видена

 „Добро те најдовме Македонијо! Себастиан првпат стапна на македонско тло“ – популарниот доктор Горан, кој живее во Германија, го донесе синчето во Скопје и ...
| | веќе видена

Само за една година, според некои пресметки на луѓето вработени во ЕВН кои секојдневно се на терен, околу 50 милиони евра е вредноста на украдената струја само ...
сите 5 | | | веќе видена

На денешен ден пред 32 година во Скопје е осветен македонскиот храм Свети Климент Охридски. Големиот верски настан за православните Македонци се случи на 12 ...
сите 2 | | | веќе видена

Во традиционалниот термин, од 26 до 28 август, во Охрид, Струга, Вевчани, Белчишта и селото Црвена Вода, ќе се одржи Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо ...
сите 2 | | | веќе видена

Марјан Јаневски – коментари на текстот: Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје во новата провокација на бугарски активисти – Денешнава стварност ...
| | веќе видена

Бранот поскапувања кој секојдневно го чувствуваме, не ги поштеди ни овошјето и зеленчукот – во Македонија традиционално достапните земјоделски производи полека ...
| | веќе видена

next