„Направивме женски филм, за женските карактери и нивните затворени светови“, вели режисерката Марија Џиџева, по синоќешната премиера на нејзниот прв ...
сите 35 | | | веќе видена

„Романса“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Филхармонијата со врвната корејска виолинистка Сојанг Јун, која ќе го изведе Концертот за виолина и ...
сите 5 | | | веќе видена

Легендарниот скопски хардкор бенд SMUT вечерва со почеток во 21 часот во МКЦ, речиси една година по издавањето, ќе направи концертна промоција на албумот „Тие ...
сите 3 | | | веќе видена

Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван. Се вели дека писателите пишуваат затоа што нема што друго да прават, едноставно ...
сите 12 | | | веќе видена

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на режисерката Теона Стругар Митевска ја доби главната награда на Меѓународниот женски филмски фестивал ...
сите 12 | | | веќе видена

Со поддршка и во организација на Генералниот директоријат за кинематографија при Министерство за култура и туризам на Република Турција, од 23 до 26 април ќе ...
сите 6 | | | веќе видена

Книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска вечер ќе биде промовирана во Младинскиот културен центар. Промотори ...
| | веќе видена

Социјалното домување, состојбата во студентските домови во Скопје и потребата од инклузивно образование се дел од новинарските стории кои победија на ...
сите 2 | | | веќе видена

Деби-романот на Илија Каров „Приказната за човекот што ги прекрши сите ветувања“ ќе биде промовиран денеска на Булеварот на книгите. Според издавачот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Покрај авторот, академик Старова, на овој високо вреднуван настан ќе присуствува и сликарот Омер Калеши, кој повеќе од полвина век, живее и создава во Париз во ...
сите 5 | | | веќе видена

next