Претставата „Така зборуваше Гертруда“ од Миа Николоска премиерно ќе се изведе вечерва во Драмски театар во Скопје на отворањето на новата сезона. Режисер на ...
сите 3 | | | веќе видена

Со концертот насловен „Зорнина“ на 6 октомври се отвора новата концертна сезона на Филхармонија насловена „Дамар на слободата“.„Секоја концертна сезона има ...
сите 9 | | | веќе видена

Претставници на националните театри на Србија, Северна Македонија и Албанија денеска во Владата на Србија потпишаа протокол за соработка во рамките на ...
сите 7 | | | веќе видена

Денеска се навршуваат 33 години од смртта на Кирил Билбиловски, пионер на македонската кинематографија, еден од првите уметнички фотографи и втемелувач на ...
сите 2 | | | веќе видена