Центарот за генетско инженерство и биотехнологија „Ѓорѓи Ефремов“ при МАНУ, под водство на професорот на Фармацевтскиот факултет во Скопје доктор Александар ...
сите 4 | | | прочитана: 579 | веќе видена

Од снимките на објавени разговори последниве недели во кои зборува претседателот на СДСМ Зоран Заев може да се види еден, досега за јавноста непознат, карактер ...
сите 4 | | | прочитана: 238 | веќе видена

Во договор со Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, изготвивме протоколи под кои концертите се враќаат во Македонија, информираат од ...
сите 7 | | | прочитана: 153 | веќе видена

Кога зборуваме за ограничување на ефектите од климатската криза, зборуваме за тоа колку повеќе Целзиусови степени затоплување можеме да си дозволиме, односно ...
| | веќе видена

 Познат е како Боро КОСА, а неговото главно мото е од малку и просечно да направи многу и одлично и тоа дефинитивно му оди од рака, особено во уредувањето на ...
| | веќе видена

ЗЕОООП во партнерство со Балканска водна мрежа го претставија новиот Проект ПАМЕТИ - Преку Архус и Мастрихт до еколошка транспарентна информација, кој има за ...
сите 2 | | | веќе видена

Новото, петто дело на авторот Александар Русјаков, „Курвински хроники“, ќе биде онлајн промовирано во четврток (2 јули) во 19 часот. Издавач е „Арс Либрис“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Новиот македонски игран филм „Снежана на крајот умира“, кој е во фаза на пост-продукција, е еден од осумте селектирани филма во програмата „Work in Progress“ ...
| | веќе видена

Латерализацијата претставува гностичка способност која на детето му овозможува да воочи дека телото му е симетрично поделено на две страни или половини. Тоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Илија Мајсторов Да не се заборави: во Арачиново животот го загубија четворица борци во раскошот на својата младост. Меѓу нив и мојот драг пријател, бранителот ...
сите 2 | | | веќе видена

 Секојдневно се делат бакнежи, се раѓаат бебиња, се прават акробации... Детален приказ како изгледа секојдневието на животните во Скопје ЗОО. Зоолошката ...
| | веќе видена

Лекот за тагата, стресот, секојдневните проблеми отсекогаш била насмевката. И за да се опуштиме по напорен ден, не ни е потребно многу, доволно е само да ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Две мајки од Скопје, Џ.Х. и В.Ш., пред повеќе години поднеле барање за упис на нивните деца во матичната книга на родени, но до денеска тие деца се фантоми, ...
| | веќе видена

Денеска Влатко Илиевски требаше да наполни 35 години. Пејачот, автор, актер и водител почина на 6 јули во 2018 година. Како што открива неговиот татко за ...
сите 2 | | | веќе видена

next