Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица...Иван Огњановски го живее својот втор живот. Овој 54-годишен скопјанец е првиот пациент што доби ...
сите 2 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал. Поради Ковид-19 инфектолозите станаа ...
сите 2 | | | прочитана: 163 | веќе видена

Пратеници – волонтери, е предлог на Македонски концепт со кој пратениците ќе бидат волонтери во служба на граѓаните. Тие се залагаат за закон со кој ...
сите 5 | | | веќе видена

Аерозагадувањето не е доволно застапено во ниту една предизборна кампања – гласи еден од транспарентите со кои активисти на „Петоци за иднината“ (Fridays for ...
сите 6 | | | веќе видена

„Инсистирам револуцијата, новото да започе од Скопје, од метрополата, па да ја прелее внатрешноста на земјата, а не обратно, да се задуши метрополата“, изјави ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонскиот генерал Васко Карангелевски е уште една личност од нашата историја, кој го загубил животот во слобода и во неразјаснет мистериозен лов, а роден е ...
сите 6 | | | веќе видена

Кандидатот за пратеник и носител на листа на СДСМ во ИЕ1, Никола Димитров денеска ја повика неговата ривалка, Гордана Силјановска Давкова, која е носител на ...
сите 13 | | | веќе видена

Идните студенти на Универзитетот на Југоисточна Европа првпат во новата академска година ќе имаат можност да изберат да студираат архитектура и дизајн и да се ...
сите 11 | | | веќе видена

Град Скопје заврши со проектирање на новиот мост од улицата Љубљанска во Карпош 4, покрај скејт паркот на кејот на Вардар до улицата Скупи. Според проектот, ...
сите 10 | | | веќе видена

„Солидарноста е темел на иднината“ е насловен новиот мурал кој во рамки на годинешното отворање на АКТО-Фестивалот на современа уметност, беше нацртан на Домот ...
сите 6 | | | веќе видена

Контролорот на летање „Македонска навигација“ денеска на својата интернет-страница соопшти дека го регистрирале првиот вработен што е позитивен на ...
сите 3 | | | веќе видена

Граѓаните кои немаат можност за приклучок на парно греење, не можат да аплицираат за субвенции за инвертери доколку се грееле на струја. Од Град Скопје каде во ...
сите 19 | | | веќе видена

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за нелегално изнесување на готовински платежни средства од државата, еден обид за ...
сите 4 | | | веќе видена

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменикот министер за култура, Владимир Лазовски и националниот координатор за култура, Роберт ...
сите 2 | | | веќе видена

Стево Насковски е магистер на правни науки на насоката применета политика и дипломатија, на правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Неговиот ...
| | веќе видена

next