Во време на најголема економска и енергетска криза Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски преземаат навремени мерки за заштита на граѓаните ...
сите 56 | | | прочитана: 14153 | веќе видена

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. – Не само ДУИ, ...
сите 37 | | | прочитана: 10762 | веќе видена

„Таканаречените концепти на Христијан Мицкоски и ние и јавноста во град Скопје, тендери многу добро ги видовме, тоа се концепти за провизии и тендери и ништо ...
сите 85 | | | прочитана: 6760 | веќе видена

Претседателот на државата Стево Пендаровски попладнево на автопатот „Струма“ во Бугарија положи цвеќе на местото каде што во автобуската несреќа во ноември ...
сите 75 | | | прочитана: 6462 | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 7 | | | прочитана: 6346 | веќе видена

Одговорот на прашањето ќе Ви го дадам на Вас. Бидејќи во ова Собрание дадов заклетва, како највисока и света обврска дека ќе го почитувам Уставот и законите и ...
сите 21 | | | прочитана: 3154 | веќе видена

Септември беше прилично интересен месец на политичката сцена. Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска ја прекина соработката со ВМРО-ДПМНЕ, при тоа ...
сите 96 | | | прочитана: 2989 | веќе видена

Жалам што морам уште еднаш да ја констатирам неспособноста на Владата за справување со предизвиците од енергетската криза, а со кои се соочуваат и скопјани. ...
сите 15 | | | прочитана: 2597 | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 138 | | | прочитана: 2379 | веќе видена

Времето во утринските часови е променливо облачно со слаб локален дожд. Преку денот времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во ...
сите 166 | | | прочитана: 1517 | веќе видена

На предлог на Владата, Собранието на Северна Македонија ја продолжи кризната состојба во снабдувањето со електрична енергија низ државата и топлинска енергија ...
сите 85 | | | прочитана: 1224 | веќе видена

Почитувани,Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во ...
сите 11 | | | прочитана: 1078 | веќе видена

Можам да забележам дека во изминатите неколку месеци е прилично смирена реториката која доаѓа од Софија кон Скопје. Бугарите утре имаат парламентарни избори и ...
сите 13 | | | прочитана: 965 | веќе видена

Пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска во емисијата „24 Анализа“ истакна дека изминатите шест дена во комисијата за одбрана и безбедност во Собранието при ...
сите 4 | | | прочитана: 912 | веќе видена

Македонија е бугарска, македонската историја е фалсификат, македонскиот народ никогаш не постоел, народот во Македонија е бугарски. На социјалните мрежи ...
сите 6 | | | прочитана: 713 | веќе видена

Како позитивен преседан го цениме фактот што Министерството за надворешни работи на Република Македонија го осуди говорот на омраза употребен од мнозинството ...
сите 2 | | | прочитана: 704 | веќе видена

На платото пред Центарот на социјални претпријатија во Скопје денеска се одржа Саем на граѓански организации и социјални претпријатија, во организација на ...
сите 6 | | | прочитана: 578 | веќе видена

Oпозицијата со предлог за 300 милиони евра заштеда при снабдување со енергенти По објавата на премиерот Димитар Ковачевски за плановите на Владата за ...
сите 8 | | | прочитана: 538 | веќе видена

next