Градоначалникот на скопската општина Гази Баба Борче Георгиевски до ноември лани, исплатил 2,5 милиони денари на екипа во која има новинарка, екс советник на ...
сите 11 | | | прочитана: 1079 | веќе видена

Можам да забележам дека во изминатите неколку месеци е прилично смирена реториката која доаѓа од Софија кон Скопје. Бугарите утре имаат парламентарни избори и ...
сите 13 | | | прочитана: 965 | веќе видена

Климент Младеноски и Тијана Костоска од Охрид, неодамна имаа можност да се запознаат со работата на вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА во Флорида. Искуството ...
| | прочитана: 937 | веќе видена

Пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска во емисијата „24 Анализа“ истакна дека изминатите шест дена во комисијата за одбрана и безбедност во Собранието при ...
сите 4 | | | прочитана: 912 | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 6 | | | прочитана: 713 | веќе видена

Како позитивен преседан го цениме фактот што Министерството за надворешни работи на Република Македонија го осуди говорот на омраза употребен од мнозинството ...
сите 2 | | | прочитана: 704 | веќе видена

Во рамки на проектот „Одржлив развој на регионот Шара, Кораб, Коритник“, кој обединува 14 помали проекти на планинискиот масив што се протега низ Македонија, ...
сите 6 | | | прочитана: 578 | веќе видена

Oпозицијата со предлог за 300 милиони евра заштеда при снабдување со енергенти По објавата на премиерот Димитар Ковачевски за плановите на Владата за ...
сите 8 | | | прочитана: 538 | веќе видена

По пријава на Синдикаот СУТКОЗ при ССМ, денес државниот инспекторат за труд и Државен управен инспекторат, влезе во претпријатието ЈП Водовод и канализација – ...
сите 25 | | | прочитана: 505 | веќе видена

Скопје страда заради бизнис интересите на Арсовска, Ковачевски и Зечевиќ, сите се ставени во погон за штитење на провизиите од Турците. Арсовска сакаше да ...
сите 22 | | | прочитана: 503 | веќе видена

Викендов во пожар изгоре кафеаната „Камин Кама“ на музичарот Трајче Толевски – Мајка од групата „Скопски боеми“ и водител на емисијата „Мерак меана“. И покрај ...
сите 27 | | | прочитана: 498 | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Како и секој изминат месец претходно, банките се спремни за навремена исплата на пензиите. Тие преку соопштение навремено ги ...
сите 6 | | | прочитана: 485 | веќе видена

Творецот на францускиот предлог за почеток на преговорите на ЕУ со Македонија Александре Адам ја напушти француската дипломатија и се префрли во судството. ...
сите 3 | | | прочитана: 429 | веќе видена

Организацијата World Medical Relief со седиште во Мичиген донираше медицинска опрема во вредност од 567.800 американски долари на клиниката за кардиологија во ...
сите 11 | | | прочитана: 396 | веќе видена

Бугарската Централна избирачка комисија регистрира 181 лице со бугарско државјанство од Македонија со потврдена изјава дека ќе гласаат на утрешните ...
сите 8 | | | прочитана: 388 | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска оствари средба со директорот на канцеларијата на Европската инвестициска ...
сите 18 | | | прочитана: 387 | веќе видена

Четврти ден по ред продолжува пребарувањето на 22-годишниот возач кој излета во реката Вардар кај тетовско Желино, при што се приклучија и припадниците на ...
сите 22 | | | прочитана: 382 | веќе видена

next