Премиерот Димитар Ковачевски забранил да се набавува и да се користи морска храна, бадеми и лешници во рестораните и бифеата на Службата за општи и заеднички ...
| | веќе видена

Време зa читање: 3 минути Триглав Осигурување Живот АД Скопје во присуство на бројни гости од земјава и странство, соработници и партнери кои изминатите години ...
сите 3 | | | веќе видена

Жените припаѓаат на секоја маса каде што се носат одлуки. Сестринството е тоа кое генерира позитивна енергија и тука лежи нашата моќ, порача основачката на ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за култура соопшти дека се објавени конкурсите за доделување на државните награди „Мито Хаџи Василев- Јасмин“ и „Мето Јовановски“ за 2022 ...
сите 3 | | | веќе видена

Марија Николовска со превод од француски на македонски на делото „Жена на небото и бурите“ од Вилфрид Н’Сонде е годинaшниот добитник на деветтата Наградата за ...
сите 9 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука објави Конкурс за доделување стипендии на редовни ученици запишани во ДСУ Математичко-информатичка гимназија-Скопје за ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчера пензиските друштва отпатуваа во Куманово, во средното училиште „Перо Наков“. Таму го создадоа осмиот по ред „Пензиски парк“ во рамки на кампањата „Засади ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Македонија денеска пристигнa нова група Американци за да служат како волонтери во Мировен корпус. Тие ќе го споделат своето знаење и искуство волонтирајќи ...
сите 7 | | | веќе видена

Европратеникот Илхан Ќучук беше домаќин на гостинска група во Брисел, Белгија, вклучувајќи ученици од Бугарија и Македонија. Тридневната посета на учениците од ...
сите 9 | | | веќе видена

Политичарите во Скопје наместо да одат по патот на добрососедството, сè уште се жртви на комунистичката југословенска пропаганда на омраза кон Бугарија, изјави ...
сите 14 | | | веќе видена

Во малата сала „Борис Трајковски“ во Скопје денеска започна меморијалниот турнир во мал фудбал „Херои на Македонија“, во чест на загинатите бранители, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Институтот за јавно здравје на Република Северна Македонија на ден 1 Октомври 2022 година (сабота), на локацијата кај фонтаната Лотосов цвет во Градскиот парк ...
сите 4 | | | веќе видена

Понови автобуси, продолжување на веќе постоечките лини како и воведување нова автобуска линија која ќе ја поврзува општина Шуто Оризари со Клиничкиот центар. ...
сите 3 | | | веќе видена

По повод 75 години од основањето, Катедрата за славистика организира Меѓународен славистички научен собир „Славистиката во синхронија и дијахронија“. Собирот ...
сите 14 | | | веќе видена

Дамјан Давков, ученикот од Штип, кого го нарекуваат уште и Питагора освои сребрен медал и влезе во историјата како првиот добитник на оваа награда за ...
сите 12 | | | веќе видена

Голема чест и задоволство е да бидеш одликуван од претседателот на државата со орден „8 Септември“ по повод Денот на независноста, вели македонскиот спортист, ...
сите 2 | | | веќе видена

next